poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Łukomie - kościół św.Katarzyny

Drewniane kościoły w Polsce Łukomie
Łukomie,  to wieś w województwie mazowieckim położona około osiem kilometrów na północ  od Sierpca. O samej wsi niewiele można napisać - wieś jak wieś, typowa mazowiecka okolnica z kilkunastoma domami....

 umiejscowionymi wokół kościoła. Cisza i spokój, pusto dookoła. Kościół zamknięty niczym Urząd Skarbowy w dzień świąteczny. Wszelkie zobowiązania finansowe składamy na miejscu raz w tygodniu: w niedzielę, kościelne święta i  przy każdej innej okazji. W przypadku wystąpienia nagłej duchowej potrzeby, zainteresowani mogą się udać do najbliższej czynnej świątyni w Płocku. Tam nas od Boga chroni tylko krata, ale popatrzeć można. To taka moja złośliwość w stosunku do namiestników.
 

Architektura drewniana w Polsce

x

Łukomie zdjęcia kościoła

x

Łukomie dzwonnica kościoła

x

Łukomie wnętrze kościoła

Pierwsze wzmianki historyczne mówiące o powstaniu parafii w tym miejscu, pochodzą z końca XIV wieku. Prawdopodobnie już wtedy istniał tu jakiś pierwszy kościół , a być może kaplica. Natomiast zapiski z połowy XV wieku, mówią już o powstałym kościele. Jak on wyglądał w tamtych czasach nic nie wiadomo. Czy był on pierwowzorem dla obecnego kościoła, czy został zniszczony - też nie wiadomo. Wiadomo zaś, że w roku 1599 powstał tu kościół p.w.ś.w.Małgorzaty, który przetrwał do połowy XVIII wieku.

Łukomie kościół drewniany

x

Zdjęcia drewnianych kościołów

W roku 1761, właścicielka tutejszych gruntów, Łucja Kampenhausen, ufundowała budowę kościoła, który w obecnej formie przetrwał do dzisiaj. W XIX wieku, dokładnie w roku 1881, dokonano gruntownej przebudowy tego kościoła, podczas której dobudowano od strony zachodniej wieżę. Pięćdziesiąt lat później, bo w latach 1910-1920, przeprowadzono następny remont. Kolejny remont kościoła wykonano już po II Wojnie Światowej w roku 1956, w toku którego wnętrza kościoła przyozdobiono polichromiami. Wreszcie ostatni remont, to już przełom wieku XX I XXI czyli 1986-2004.
No cóż więcej.., jak wygląda ten zabytkowy budynek widać na zdjęciach. Obecny stan budynku oceniam na bardzo dobry, choć można już by czynić pierwsze kroki w kierunku bieżącej konserwacji.   

Polskie kościoły drewniane

Wreszcie kilka zdań o samej architekturze prawem cytatu z strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE 

" Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i kruchtą. Wieża od frontu z bocznymi aneksami i poprzedzona kruchtą. Zwieńczoną blaszanym dachem namiotowym. Dach jednokalenicowy, kryty blachą ocynkowaną z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części, dwoma rzędami filarów po dwie sztuki. Sklepienia kolebkowe w nawie i prezbiterium. W nawach bocznych strop płaski. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z organami 8 głosowymi z 1909 r., autorstwa Dominika Biernackiego. Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z XVI w. Polichromia z 1956 r. Ołtarz główny barokowy z p. XVIII w. Ołtarze boczne i ambona w stylu barokowym z k. XIX w. Dzwonnica drewniana z 1872 r. z dwoma dzwonami. Zbudowana na planie prostokąta z blaszanym dachem dwuspadowym. Ogrodzenie murowane."








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.