Chrostkowo to mała wieś gminna, leżąca nieco na uboczu drogi krajowej numer 557, prowadzącej z Lipna do Rypina. ..
Wieś jest niewielka, jednak bardzo zadbana. Wjeżdżając do wsi, po prawej stronie ulicy znajduje się dobrze zaopatrzony spory sklep spożywczy Chata Polska. Bardzo nam smakowały pyszne drożdżówki zjedzone do porannej kawy.
Natomiast po lewej stronie ulicy, stoi okazały budynek Urzędu Gminy, w którym znajduje się też Biblioteka Publiczna, Urząd Stanu Cywilnego i oddział Banku Spółdzielczego. Jest też pomnik i ładny parking, na którym można spokojnie zostawić samochód.
Jadąc dalej..., po około trzystu metrach mijamy znajdujący się po lewej stronie budynek plebanii i sąsiadujący z nią piękny drewniany kościół. Z powodu braku miejsca, parking kościelny znajduje się po przeciwnej stronie ulicy.
Sam budynek kościoła, posadowiony jest nieco wyżej niż jezdnia, a od ulicy odgradza go solidny metalowy płot oparty na kamiennym fundamencie.
Jest sobotni poranek 10-ego czerwca 2023 roku, kilka minut po godzinie ósmej, więc kościół o tej porze dnia jest zamknięty - szkoda! Chrostkowo było naszym pierwszym celem wycieczki, po zjechaniu z promu na Wiśle. Tego dnia mamy w planie obejrzenie jeszcze kilka innych kościołów, więc obejrzenie kościoła wewnątrz musimy odłożyć na inny nieznany termin.
Otoczenie kościoła jest bardzo zadbane,a sam budynek sprawia wrażenie świeżo odrestaurowanego. W bliskim sąsiedztwie, stoi pomnik Jana Pawła II, pod którym bielą się świeże kwiaty.
Początki istnienia parafii w Chrostkowie, sięgają końca XIV wieku. Niestety, nie zachowały się żadne potwierdzające ten fakt dokumenty.
Pierwotnie kościół był bardzo mały i w tym stanie przetrwał do końca XVII wieku. W tym czasie patronką kościoła była św.Katarzyna, a ołtarz kościółka zdobił obraz Matki Bożej.
Wraz z początkiem XVIII wieku, nastąpiła gruntowna przebudowa kościoła, w wyniku której, budynek zyskał całkiem nowy wygląd.
Tak minęło prawie jedno stulecie, i z początkiem XIX wieku kościół przyjął patronat św.Barbary.
Ostatnie dwieście lat istnienia kościoła, jest już bardziej udokumentowane. W tym czasie sam budynek i jego wnętrze przechodziło wiele remontów i modernizacji. Zmieniali się też proboszczowie parafii, a kraj nawiedzały burzliwe czasy.
Więcej moich zdjęć tego kościoła, jest na mapie Google Chrostkowo parafia
Strona otworzy się po kliknięciu na link. Są tam też zdjęcia 3D przedstawiające wnętrze świątyni.
Umiejscowienie Chrostkowa przedstawiam na poniżej umieszczonej mapce:
Więcej informacji na temat tego kościoła, architektury budynku, jego wyposażenia i dalszej historii - znajduje się na stronie parafii Chrostkowo i stronie Kościoły drewniane w Polsce. Poniżej odnośniki...
Pozdrawiam serdecznie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.