wtorek, 27 czerwca 2023

Czamaninek - drewniany kościół z XVIII w. za zakrętem.

 




Czamaninek to mała wieś położona w gminie Topólka, w powiecie radziejowskim. Do kościoła w Czamaninku nie jest tak łatwo dojechać. Trzeba kogoś....

... z tubylców zapytać o drogę, lub posiłkować się nawigacją. Ja wybrałem pierwszą wersję, gdyż nawigację miałem wcześniej ustawioną na dojazd do centrum wsi, i nie chciało mi się na miejscu wpisywać nowych danych.


 Z reguły wieże takich zabytkowych kościołów z daleka są widoczne. Nie zawsze jednak to się sprawdza - szczególnie latem, gdy budynki osłonięte są starodrzewem. Wtedy trzeba kierować się na skupiska tych starych drzew, a i to bywa zwodnicze.



Kościół umiejscowiony jest około pół kilometra  poza wsią. Trzeba zjechać z głównej drogi i kierując się jedynie instynktem, podążać wąską asfaltową dróżką  przed siebie. Po prawej stronie miniemy sosnowy lasek, z którym wiąże się niebywała historia, po czym droga gwałtownie skręci w lewo. Po chwili zauważymy, że zza dachu stodoły, wyłania się niezbyt wysoka wieża kościoła. Po prawej stronie drogi, naprzeciwko kościoła jest niewielki wyłożony kostką parking. Można wreszcie odetchnąć, choć w pobliżu nie ma żadnego dużego drzewa dającego cień. Jest 21 maja 2020 roku, a pogoda typowo letnia.

 Teren kościelny jest niewielki, gęsto obsadzony iglakami, więc nie ma gdzie się odsunąć z aparatem. Sąsiadujące z kościołem zabudowania gospodarcze, też nie dodają uroku temu miejscu. Natomiast sam budynek kościoła jest w świetnym stanie, jeszcze w powietrzu unosi się zapach środków konserwujących drewno. 



Ostatni gruntowny remont miał miejsce w 2012 roku i pochłonął dużo pieniędzy.  Tablica przypominająca całemu światu o hojności darczyńców umiejscowiona jest na pierwszym planie i nie sposób jej nie zauważyć - wygląda to szpetnie 



Te "dary", to naturalnie pieniądze publiczne. Nie czepiam się, gdyż konserwacja takich zabytków jest mi bliska, ale czy w dobrym tonie jest głoszenie o tym całemu światu? 



Oczywiście kościół jest zamknięty. Obszedłem budynek wokół, jeszcze chwila przed figurą Matki Boskiej, kilka następnych zdjęć i czas opuścić to miejsce. Nie ma nawet gdzie usiąść i odpocząć. 



Sam kościół jest uroczy i dobrze utrzymany. Historia jego powstania jest dość tajemnicza i trąci trochę legendą. Najlepiej i najobszerniej jest ona opisana na stronie Gminy Topólka

Z braku miejsca na blogu, a także w obawie żeby nie uśpić tekstem potencjalnego czytelnika, opiszę ją najkrócej jak można :)

We wspomnianym wcześniej lasku, odkryto tajemniczy kamień, na którym odciśnięta była ludzka stopa. Do tego miejsca zaczęły napływać okoliczne pielgrzymki ludzkie. Władze kościelne w obawie o utratę wiernych i szerzący się poganizm, postanowiły w pobliżu tego miejsca wybudować kaplicę. Jak obmyślono, tak zrobiono i w 1773 roku powstała kaplica. Do jej budowy, znacznie przyczynił się starosta Józef Karnowski, a wykonawcą budowlanym był Bogusław Rogowski.



W czasie swojego istnienia, kościół kilkakrotnie był rozbudowywany i remontowany. Ostatnie dwa remonty skończyły się: pierwszy wraz z końcem XX wieku, kiedy to wymieniono wiele elementów jak: rynny, założono kraty w oknach,  ułożono chodniki, wymieniono organy, ułożono posadzkę, dokonano remontu ambony i ołtarza, oraz wykonano  wiele innych drobniejszych prac.

To wszystko jest udokumentowane i opisane na stronie GMINA TOPÓLKA. Natomiast, jakoś mało się pisze o zakresie prac przeprowadzonych w 2012 roku, a kasa na remont popłynęła niezła. No cóż.., pieniądze niekiedy są jak woda.


 Moje wrażenia! Kościół jest dobrze utrzymany, wokół jest czysto. Widać, że ktoś o ten obiekt dba, choć trawka mogłaby już być przycięta. O wnętrzu nie mogę nic powiedzieć, muszę się tam ponownie wybrać w jakąś niedzielę. Jest jednak coś co mnie irytuje. Brak temu miejscu majestatu i powagi z racji wieku. Zastanawiam się, kto udzielił zgody na wybudowanie budynków gospodarczych i mieszkalnych w bliskim sąsiedztwie kościoła - bo chyba kościół stał tu pierwszy? 


   Link do moich zdjęć na mapie Google Mapa Google

Link do strony opisującej całą historię kościoła GMINA TOPÓLKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.