poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Blizno lub Karlewo - kościół z 1720r.

Blizno widok na kościół

Na styku dwóch jezior, między zalesionymi terenami, a jednocześnie skrzyżowaniem kilku dróg, skrył się mały drewniany kościółek p.w.Świętego Wawrzyńca. Miejsce to, stanowi jednocześnie styk kilku wsi tj.Szczutowa, Blizna i Karlewa. Zaraz przy kościele biegnie droga numer 560, gdzie stoi znak z nazwą wsi Blizno. Wygląda na to, że tuż za znakiem...

 zaczyna się wskazana wieś. Natomiast w tym samym miejscu  ale po lewej stronie drogi jest wieś Karlewo, i to chyba do niej należy ten zabytkowy kościół? Nie jestem jednak pewien, więc na wszelki wypadek to miejsce przypiszę do obu wsi.

Karlewo widok na jezioro Urszulewskie

 Na ten kościół trafiliśmy niemalże przypadkowo, kiedy to w niedzielny poranek i po nocy spędzonej na jeziorem Urszulewskim, postanowiliśmy sobie objechać  jezioro Szczutowskie.  Teren położony wokół obu jezior jest dość mocno zalesiony ale i zagospodarowany turystycznie. Jest tu wiele domków letniskowych, przystań dla wodniaków, drewniane pomosty,  a nawet bar w stylu wczesnego PRL-u. Gdyby nie to, że kościół stoi przy samej drodze, można byłoby go wcale nie zauważyć.

Karlewo zabytkowy kościół
Był wczesny ranek, słońce dopiero co wznosiło się ponad sąsiadujące z kościołem  drzewa i rzucało na jego bryłę ciekawe światło.Oświetlało kościół od tyłu i trochę mi w fotografowaniu przeszkadzało. Nie było to jednak dla mnie ważne. Liczyło się tylko tu i teraz, piękna majowa pogoda i to, że przed nami jeszcze długi dzień przeznaczony  na zwiedzanie. Według dostępnych danych, kościół został zbudowany w 1720 roku. Powstał z inicjatywy i fundacji kasztelana raciążskiego M.Kępskiego. Po stu pięćdziesięciu latach istnienia był remontowany. Ostatni gruntowny remont przeszedł w roku 1973, podczas którego wymieniono poszycie dachowe z gontu na blachę.
Blizno ołtarz w kościele
Kościół oczywiście był zamknięty, ale udało mi się przez wielką dziurę od zamka  w drzwiach nieco podkraść z tajemnic skrywanych we wnętrzu tej świątyni. Za te wszystkie wielkie dziury w drzwiach, ktoś powinien kiedyś dostać nagrodę Nobla. Schyliwszy się znacznie, przytknąłem aparat do otworu i zwiększywszy ogniskową obiektywu - spojrzałem przez wizjer. Spodziewałem się tam ujrzeć olbrzymie skrzynie i kufry napełnione złotem, a tam był widoczny tylko skromny acz ładny ołtarz. Oczywiście ironizuję i trochę jestem złośliwy, ale tak już mam.
Blizno fotografia prowincjonalna
Na temat tego niewielkiego kościoła, niewiele jest informacji w internecie. Nawet jeśli wpiszemy w przeglądarkę słowa "Karlewo kościół", to wyrzuca nam na pierwszą stronę "Karolewo". O tym, że kościół funkcjonuje i jest otwarty dla wiernych wyłącznie w określone dni w roku, informuje dobrze widoczna tabliczka.
Kościoły drewniane w Polsce Blizno

Wieś jest bardzo mała i jedyne co na ten temat można odczytać na  Wikipedii to fakt, że ma około 150 mieszkańców. Być może to, że kościół jest otwierany wyłącznie w sezonie typowo urlopowym jest uzasadnione? Wokół obydwu jezior znajduje się dużo miejsc rekreacyjnych, sporo domków letniskowych, a pewnie też nie brakuje jednodniowych turystów? My dotarliśmy tu w połowie maja, a więc do sezonu urlopowego jeszcze został ponad miesiąc.

Drzwi kościoła Blizno

 Kilka słów o samej konstrukcji kościoła i detalach architektonicznych w ramach cytatu ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE

"Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego i sosnowego. Salowy, bez wydzielonego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Z boku nawy zakrystia. Kruchta od frontu nawy nie wyodrębniona z bryły. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z kwadratową wieżyczką. Zwieńczoną gontowym daszkiem namiotowym. Wewnątrz płaski strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na dwóch doryckich kolumnach o prostej linii parapetu i z prospektem organowym. Podłoga z desek. Ołtarz główny i chrzcielnica barokowe z p. XVIII w. "
 

x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.