w maju 2023 roku, znajduje się w powiecie lipnowskim i wyróżnia się tym, że posiada zabytkowy drewniany kościół z XVIII w.
O samej wsi niewiele mogę powiedzieć, bo to zaledwie kilkanaście domów zgrupowanych wokół kościoła. Budynek kościoła znajduje się przy samej drodze, która jest jednocześnie główną ulicą wsi. Po drugiej stronie drogi znajduje się dość długi parking wyłożony kostką, na którym stawiamy samochód. Wyciągamy turystyczną butlę z gazem, składane krzesełka i koszyk ze słodkościami. Gaz już szumi pod garnkiem z wodą, a ja biorę aparat i ruszam na drugą stronę drogi fotografować kościół.
x
Jest piękna majowa niedziela, pora poobiednia więc wokół nie ma żywego ducha. Pomyśleć, że jeszcze kilka godzin wcześniej, ten parking był cały zastawiony samochodami, z których większa część zajmowała obie strony drogi. Widowisko się skończyło. Ksiądz zrobił swoje, zebrał pieniądze na tacę i zapewne udał się na przygotowany specjalnie dla niego rosół. Publika podobnie, spełniła nakazany tradycją oraz resztkami wiary obowiązek, siedzi w domu na kanapie z nogami na pufach i ogląda Familiadę.
Piszę to z pewną dozą złośliwości, bo oczywiście kościół był zamknięty. Zrobiłem kilkanaście zdjęć - nic szczególnego, po czym zdążyłem wrócić na parking zanim woda w garnku zaczęła się gotować. To dobrze, bo nie przepadam za chłodną kawą - nawet pitą letnią porą. Nie chcę już się wypowiadać na temat tych zamkniętych świątyni, gdyż robiłem to już niejednokrotnie na tym blogu. Kawa oraz trzy zjedzone cukierki z alkoholowym nadzieniem (a co) łagodzą nastrój i wbrew temu co się mówi obniżają mi ciśnienie. Jest piękna pogoda, jest nas dwoje i jeszcze tyle nieznanego przed nami.
x
Kościół p.w.Świętego Mateusza Apostoła w Ostrowitem wygląda z zewnątrz bardzo dobrze. Widać, że w ciągu prawie trzystu lat swego istnienia był sukcesywnie remontowany i rozbudowywany. Ostatni remont, który polegał na wymianie pokrycia dachowego z blachy na gont, wykonano w roku 2013. Teren wokół budynku kościoła też jest utrzymany wzorowo. No i co z tego, skoro całość sprawia wrażenie terytorium będącego pod obcą jurysdykcją.Oczywiście na koniec kilka zdań o architekturze, zaczerpniętych ze strony
KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE Z PODZIĘKOWANIEM!
"Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu z nadbudowaną wieżą. Zwieńczoną kulistym hełmem blaszanym. Wejście główne osłonięte daszkiem wspartym na dwóch słupach. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wnętrze obite boazerią. Strop płaski z fasetą. Chór muzyczny nad kruchtą z parapetem o prostej linii i balustradą tralkową. Podłoga drewniana. Belka tęczowa z krucyfiksem. Wyposażenie pierwotne niezachowane. Ołtarz główny neogotycki i dwa ołtarze boczne z p. XIX w. Stacje Drogi Krzyżowej rzeźbione z przeł. lat 80 i 90 XX w. Dzwonnica konstrukcji metalowej z dwuspadowym dachem. Ogrodzenie murowane z drewnianymi sztachetami."
x
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.