Jest sobota trzynastego maja 2023 roku - późne popołudnie. Do Szczutowa dotarliśmy po prawie całodziennym zwiedzaniu i fotografowaniu okolicznych drewnianych kościołów. Pogoda troszkę zaczęła się załamywać, niebo pokrywały się chmurami i troszkę się ochłodziło. Dzięki uprzejmości....
przyjaciół, którzy użyczyli nam dostępu do ich letniskowego domku w pobliskim Karlewie, nie musieliśmy się obawiać o nocleg. Wypadałoby jednak coś kupić do jedzenia na kolację i śniadanie. Dlatego zaparkowałem w centrum Szczutowa pod marketem Lewiatan i udaliśmy się na zakupy.
W pobliżu sklepu znajduje się zabytkowy drewniany kościół p.w.Świętej Marii Magdaleny, który postanowiłem sfotografować po zrobieniu niezbędnych zakupów. Liczyłem na to, że przez kilkanaście kolejnych minut niebo nieco się przejaśni. Niestety było odwrotnie, zanosiło się na to, że niebawem może nawet spaść deszcz. Zrobiłem kilkanaście zdjęć, wypatrując między kolejnymi kadrami lepszego światła.
x
Szczutowo to duża wieś gminna, licząca ponad cztery tysiące mieszkańców. Położona jest nad brzegiem jeziora Szczutowskiego i jest swego rodzaju bazą turystyczną dla pobliskiego Sierpca i Rypina. Nieco dalej na północ od Szczutowa, znajduje się drugie, sporo większe jezioro Urszulewskie. Między tymi sąsiadującymi jeziorami wciśnięta jest mała wieś Karlewo, w której też znajduje się mały drewniany kościół, ale o tym będzie już w innym wpisie.
xx
O samym Szczutowskim kościele niewiele mogę napisać. Nie skłamię jeśli napiszę, że był zamknięty, a zdjęcie wnętrza zrobiłem przez dziurę w zamku. W internecie też nie ma zbyt dużo informacji na jego temat, poza tymi ogólnymi dotyczącymi daty jego powstania, ustalonej na połowę XVIII wieku. Niespełna sto lat później, bo w roku 1820 kościół restaurowano, a w roku 1870 przebudowano. W latach późniejszych miały miejsce kolejne remonty budynku tj. w latach 1964 i 1990.
Architektura - cytat ze strony Kościoły drewniane w Polsce
"" Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą ocynkowaną z ośmioboczną wieżyczką w części frontowej. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu z prospektem organowym z p. XX w.., prawdopodobnie autorstwa Bogumiła Bynerta. Polichromia z 1965 r., autorstwa Antoniego Rochowicza. Scena na stropie Koronacja MB. Ołtarz główny współczesny. Dwa ołtarze boczne i ambona. Kropielnica granitowa. W oknach witraże. Dzwonnica z XIX w. z trzema dzwonami. ""
No i oczywiście mapka poglądowa dla zainteresowanych odwiedzeniem tego miejsca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.