środa, 13 marca 2024

Mochowo - kościół Św.Marcina.

Mochowo drewniany kościół

W drodze do Sierpca a potem do Szczutowa, które było naszym ostatnim punktem na trasie, trafiliśmy do Mochowa. Jest to dość duża i zadbana wieś, która jest jednocześnie....

 siedzibą władz gminnych. Zabytkowego kościoła w Mochowie nie da się nie zauważyć. Znajduje się on na ulicy Dobrzyńskiej, która stanowi jednocześnie drogę wojewódzką numer 541, prowadzącą z Dobrzynia nad Wisłą w kierunku Żuromina i dalej na Mazury. 

Kościoły drewniane w Polsce
Budynek kościoła usytuowany jest tuż przy ulicy i odgradza go o dniej jedynie niewysoki acz solidny kamienny murek. Przy kościele są dwa parkingi, więc zostawiając auto na jednym z nich, już po kilku krokach jesteśmy na terenie kościoła. Niczym szczególnym się ono nie wyróżnia, wśród innych odwiedzanych przez nas drewnianych kościołów. No może tylko tym, że nie ma już tu starych drzew, które pamiętałyby powstanie tego kościoła. Jest natomiast sporo młodych krzewów świerkowych, które być może kiedyś będą dorodnymi świerkami.

Mochowo kościół katolicki
x
Polskie kościoły drewniane
Oczywiście jak przystało na godzinę dziewiątą rano w sobotę trzynastego maja 2023 roku - kościół jest zamknięty. Wokół kościoła też panuje cisza. Widać, że wieś dopiero się budzi po piątkowym początku "łykendziku". Co proboszcz robi o tej porze tego nie wiem? Mógłby przecież zlecić otwarcie tego kościoła jakiemuś kościelnemu czy innej zaufanej osobie. Mógłby udostępnić turystom czy wiernym choćby zerknięcie do wnętrza kościoła przez kratę. Ale nie, oni się boją o twoje bezpieczeństwo. A nóż ci cegła z sufitu drewnianego kościoła spadnie na głowę i co wtedy?
Fotografia prowincjonalna blogspot
Co te wszystkie rządzące od lat q...   zrobiły z tym krajem, że nawet kościół katolicki  nie funkcjonuje tak jak powinien. Co tu się dziwić, jeśli czołowy uniwersytet katolicki, kształci lewaków, to może to świadczyć jedynie o upadku kościoła będącego fundamentem trwałości wiary. Te wszystkie remonty drewnianych kościołów, te hojne fundusze i dofinansowania to jeden wielki pic na wodę fotomontaż mający na celu zamydlenie oczu wiernym i księżom. W rzeczywistości gra idzie o pozyskanie zaufania wiernych do komunistycznej instytucji jaką jest UE. Nie wszyscy księża dali się kupić, ale o nich się nie mówi, ich się nie pokazuje a wręcz się ich prześladuje. Przykładem ksiądz: Woźnicki czy ksiądz Natanek, jak i zapewne jeszcze wielu innych "wyklętych" . No cóż.., takie mamy czasy, nadchodzące z naszej nieprzymuszonej woli, owładniętej telewizyjnym ściekiem.
Zabytki gmina Mochowo
Jak głoszą wieści gminne, pierwszy kościół powstał na tym miejscu na początku XV wieku. Jaki były jego dalsze losy - nie wiadomo? Natomiast obecny kościół został zbudowany w 1684 roku, a jego patronem jest Św.Marcin. Fundatorem jego powstania był Marcin Mochowski, właściciel okolicznych dóbr ziemskich. To prawdopodobnie od jego imienia, kościół ten przyjął patronat.
x
Sto lat później, kościół został przebudowany przez Teofila Żółkowskiego i kilka lat później został konsekrowany.  Następny gruntowny remont budynku został przeprowadzony po upływie wieku od jego ostatniej przebudowy  - rok 1876. Kolejne remonty, to rok 1913, 1968 i ostatni w latach 80-tych XX wieku.


 Kilka zdań na koniec jak zwykle o architekturze. Cytując je ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE  Dziękuję bardzo!

"Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Nie orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Kaplica z boku nawy na planie prostokąta o kalenicy niższej od nawy głównej. Fasada dwuwieżowa od frontu ujmująca wgłębny portyk wsparty na dwóch filarach i zwieńczony trójkątnym szczytem. Wieże z metalowymi hełmami cebulastymi z latarniami. Dach dwukalenicowy, kryty blachą. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem trójbocznie zamkniętym. Organy z 1911 r. z firmy Dominika Biernackiego. Polichromia z motywami figuralnymi i roślinnymi. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, dwa konfesjonały i ławki barokowe z ok. poł. XVIII w. W kaplicy ołtarz współczesny. W oknach witraże. Wokół ogrodzenie murowane z kamienia polnego. Dzwonnica murowana typu arkadowego z 2 poł. XIX w. "

x


x
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.