Milik, to wieś znajdująca się w gminie Muszyna, oddalona od niej zaledwie kilku kilometrów. Niewielka osada, położona pośród....
malowniczych wzgórz w pięknej dolinie, liczy sobie ponad pięć wieków istnienia.
Nie będę się zbytnio rozwodził nad tematem powstania tej osady, ale o jednym muszę wspomnieć. Jak wieści gminne podają, na początku XIX wieku wieś nawiedziła wielka powódź. W wyniku wezbrania wód potoku, stanowiącego dopływ Popradu, żywioł zniszczył wszystko co na swej drodze napotkał.
x
x
Spiętrzona woda powstała w wyniku powodzi, zniosła także stojącą tam drewnianą cerkiew. W tej sytuacji miejscowość została pozbawiona ośrodka kultu religijnego. Tragedia ta, spowodowała, że podjęto decyzję o budowie nowej cerkwi, którą postanowiono usytuować nieco wyżej niż poziom płynącej wody - tuż przy niewielkim cmentarzu. Nowa cerkiew została wybudowana w 1813 roku i służyła ludności uznającej wiarę grekokatolicką. W wyniku działań wojennych i tuż po jej zakończeniu, tereny te zostały w większości zasiedlone przez ludność wyznającą wiarę rzymskokatolicką.
x
W 1947 roku, cerkiew została przemianowana na kościół katolicki. Zachowano pierwotnych patronów cerkwi, którymi byli święci Damian i Kosma. Cerkiew w ciągu swego istnienia była kilka razy remontowana. Dziś ten zabytkowy budynek, wraz z kilkoma innymi znajdującymi się w pobliskich miejscowościach, leży na małopolskim Szlaku Architektury drewnianej, warto odwiedzić to miejsce zwiedzając urocze tereny Beskidu Sądeckiego.
Kilka zdań na temat architektury tego budynku, zacytuję ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE
""Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, jednonawowa konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana z drewna modrzewiowego. Trójdzielna, zbudowana w typie północno – zachodnio łemkowskim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Dwie kaplice symetrycznie ustawione po bokach nawy, zamknięte prostokątnie. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej z izbicą o pochyłych ścianach ku górze. Zwieńczona blaszanym hełmem baniastym ze ślepą latarnią i kopułką. Dachy nad nawą i prezbiterium łamane uskokowo, kryte blachą. Zwieńczone wieżyczkami hełmami baniastymi z pozornymi latarniami z kopułami. Wewnątrz sklepienia zwierciadlane. Polichromia ornamentalna na ścianach z 1930 r. Ikonostas rokokowo – klasycystyczny z 1806 r. Ikony i obrazy z okresu XVII – XIX w. Pieta z XVII w. Stare chorągwie procesyjne. Współczesna dzwonnica drewniana. Zbudowana na planie kwadratu z pozorną izbicą. Zwieńczona blaszanym dachem namiotowym."
x
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.