Jastrzębie to nieduża wieś znajdująca się w województwie kujawsko pomorskim w gminie Bartniczka. Wioska leży w niedalekim sąsiedztwie Brodnicy, około.....
dziesięć kilometrów na południowy wschód od stolicy powiatu. Jest tam poczta, kilka sklepów, ośrodek zdrowia, no i zabytkowy drewniany kościół p.w.Nawiedzenia NMP i bł.Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nas głównie interesował ten zabytkowy obiekt, i jadąc od strony Szczutowa od razu zauważyliśmy widoczną z daleka wieżę kościoła. Przed kościołem jest niewielki parking, obok stoi drewniana kapliczka, pod dachem której skrywa się niewielka rzeźba przedstawiająca postać papieża Jana Pawła II. Trafiliśmy tam w samo południe, a więc w porze niezbyt nadającej się do fotografowania. Dopełnieniem tego, było całkiem bezchmurne niebo i doskwierający upał czerwcowego dnia.
x
x
x
x
x
Kościół posadowiony jest na niewielkim sztucznie usypanym wzniesieniu. Wokół kościoła rośnie kilka starodrzewów, w cieniu których chowają się zabytkowe nagrobki starego nieczynnego już cmentarza. Nowy cmentarz znajduje się w innym miejscu wsi, oddalonym od kościoła zaledwie trzysta metrów. Sam kościół niczym szczególnym się nie wyróżnia, jest dobrze utrzymany i zakonserwowany. Kościół został zbudowany w 1821 roku, więc nie należy do najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Wnętrze kościoła jest raczej skromne jeśli chodzi o jego wystrój. Mieliśmy to szczęście, że trafiliśmy tam w porze, kiedy kościół był otwarty, dzięki temu mogliśmy zrobić kilkanaście zdjęć.
x
Przez ponad dwa wieki swego istnienia, kościół kilka razy remontowano. Pierwszy raz w roku 1877, a niespełna dziesięć lat później wykonano gruntowny remont dachu. W roku 1927 wymieniono pokrycie dachu z gontu na dachówkę. W latach sześćdziesiątych XX wieku dobudowano do kościoła kruchtę. Konserwowano też wnętrze kościoła, odnawiając polichromię i ołtarze.
Jeśli chodzi o sam rys architektoniczny, to niezmiennie posłużę się cytatem zaczerpniętym ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE
"Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej i sumikowo – łątkowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z wewnętrzną zakrystią na osi. Kruchta od frontu nawy murowana z dekoracją szachulcową. Wieża od frontu nadbudowana nad nawą. Kryta blaszanym dachem ostrosłupowym. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na ośmiu słupach z neobarokowym prospektem organowym z 2 poł. XIX w. z współczesnym instrumentem 7 głosowym. Podłoga z desek drewnianych. Polichromia z 1877 r., uzupełniona w 1966 r. przez Alojzego Cossa. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowe z 1 poł. XVIII w. Ambona z XVIII w. Chrzcielnica w stylu rokokowym z 2 poł. XVIII w. Stacje drogi Krzyżowej z 1994 r., autorstwa Marka Romanowskiego. W oknach witraże z 1964 r., autorstwa Stanisława Powalisza. W nawie sceny Jezusa nauczającego w świątyni, Pieta, Ofiarowanie w świątyni i Maryja Królowa Polski. W prezbiterium Oko Opatrzności Bożej i Duch Święty wraz z symbolami ewangelistów. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z 1 poł. XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta blaszanym dachem dwuspadowym. Dzwon z 1510 i 1997 r. z odlewni Felczyńskich. Plebania z 1 poł. XIX w."
x
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.