Zabytkowy kościół w Dulsku, niczym szczególnym się nie wyróżnia spośród innych drewnianych kościołów położonych na ziemi golubsko dobrzyńskiej. Kościół jak kościół, tak naprawdę, to....
oglądając własne zdjęcia po pół roku od ich zrobienia - niewiele pamiętam. To był ostatni kościół odwiedzony przez nas tego dnia, gdyż potem z Dulska skierowaliśmy się już w kierunku Wisły na przeprawę promową w Nieszawie. Będąc w objazdowej trasie, tego dnia zobaczyliśmy i sfotografowaliśmy jedenaście kościołów i chyba o jeden za dużo jak na jeden dzień?Dulsk, to niewielka wieś, położona około ośmiu kilometrów na południowy wschód od Golubia Dobrzynia. Kościół usytuowany jest w samym centrum wsi, w otoczeniu kilku starodrzewów pamiętających pewnie czasy jego powstania. Teren kościoła okala solidny acz niewysoki murowany płot i metalowa brama z furtką.
Podczas naszej wizyty, w kościele odprawiana była akurat msza święta, więc nie chcąc przeszkadzać w liturgii, ukradkiem zrobiłem dwa czy trzy zdjęcia z przedsionka. Tego dnia ludzi w kościele było niewiele, tak więc nikt mnie nawet nie zauważył włączając w to księdza przy ołtarzu. Trwało to wszystko pół minuty po czym opuściłem kościół.
x
Przy kościele znajduje się tablica pamiątkowa, upamiętniająca pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi Dulsk w czasie II wojny św. Niestety, na tablicy widnieje określenie '"barbarzyńców hitlerowskich" co jest tożsame z
moim określeniem lecz wypacza nieco historię. No cóż.., dzięki takiemu upamiętnianiu oczywistych zbrodni i pomniejszaniu ich znaczenia, za sto lat nikt nie będzie potrafił skojarzyć oczywistych faktów. Tym bardziej, że ten kurs propagowany jest powszechnie w polskojęzycznych acz nie polskich mediach głównego nurtu, a dzieci w szkole nie uczy się już współczesnej historii. Dziwne, że kościół katolicki, kiedyś ośrodek kultu, jednocześnie kształtujący
patriotyczne postawy wśród wiernych - wpisuje się w tą narrację. Takie czasy, nie ważne gdzie stoi tablica, ważne kto dał na nią pieniądze, Tak się składa, że ten kto daje pieniądze, ma pierwszeństwo w ustalaniu tekstu.
x
Przejdę już jednak do opisu samego kościoła, bo na tych którzy tym wszystkim zawiadują szkoda czasu i klawiatury. Jak wieść gminna niesie, parafia w tym miejscu powstała już w końcu XIV wieku. Jednak pierwszy kościół powstał dopiero w wieku XV. Zachowane zapisy historyczne z wieku XVII mówią, że wcześniej istniał tu drewniany kościół.
Obecny budynek powstał w roku 1737 i został ufundowany przez biskupa Aleksandra Działyńskiego, sufragana kujawskiego zarazem dziedzica Dulska
W trakcie swego prawie trzy wiekowego istnienia, kilka razy był remontowany i przebudowywany. Ostatniego remontu dokonano pod koniec XX wieku, dokładnie w latach 1995-98.
Jak zwykle na koniec, kilka zdań w temacie architektury zaczerpniętych ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE
" Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy mocno wydłużona. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona hełmem baniastym z latarnią i chorągiewką z datą „1878”. Wewnątrz strop płaski z kolebkowym fragmentem nad chórem. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z głowami aniołów z parapetem o prostej linii. Prospekt organowy neobarokowy o 9 głosach z 1902 r., autorstwa Jana Szrejberta. Na miejscu belki tęczowej na wspornikach rzeźby rokokowe MB Bolesnej i Świętego Jana Chrzciciela z k. XVIII w. Polichromia na stropach z 1883 r. Sceny Przemienienia pańskiego i Koronacji NMP uzupełnione ornamentem geometryczno – roślinnym. Ołtarz główny rokokowy z k. XVIII w. Dwa ołtarze boczne w stylu regencyjnym z ok. 1730 r. Ambona z k. XVIII w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1781 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym i sterczyną. Ogrodzenie murowane z metalową bramą. "
x
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.