piątek, 12 stycznia 2024

Brzozie - kościół p.w.Wszystkich Świętych.

 Brzozie drewniany kościół

Brzozie to kolejny punkt na mojej mapie, do którego trafiliśmy w pewne upalne czerwcowe popołudnie. Interesowało nas to, że we wsi znajduje się....

 zabytkowy drewniany kościół, który mieliśmy zamiar zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach.
Wieś jest siedzibą gminy Brzozie,  położona jest w powiecie brodnickim w odległości około dwadzieścia kilometrów od Brodnicy. Kościół, który nas interesował, znajduje się w samym centrum wsi i co jest dość specyficzne, obok niego znajduje się czynny cmentarz. Nie byłoby nic w tym dziwnego, wszak przy wielu kościołach znajdują się cmentarze, ale w Brzoziu ten fakt sprawia dziwne odczucie, gdyż posadowiony jest między dwoma równolegle biegnącymi  ulicami - w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Zostawmy jednak ten szczegół i skupmy się na samym kościele, który sprawia wrażenie dobrze utrzymanego.

Zabytkowe kościoły w Polsce Brzozie

x

sabalasobolewski.blogspot

Pierwsze wzmianki o wsi Brozie pochodzą z XIV wieku i z tym okresem wiązane jest też powstanie parafii. Pierwszy kościół powstał tu w XVI wieku lecz nie wytrzymał próby czasu i został całkowicie zrujnowany.
Obecnie znajdujący się tu zabytkowy kościół, p.w.Wszystkich Świętych, powstał w 1826 roku. W drugiej połowie XIX wieku został gruntownie przebudowany. Remontowany w 1980 roku, gdzie dokonano wymiany pokrycia dachowego z dachówki na blachę.

Fotografia prowincjonalna Brzozie

x

Grzegorz Sabała Sobolewski blog fotograficzny

Podczas naszej wizyty w Brzoziu, kościół był zamknięty, kilka osób krzątało się przy grobach bliskich na sąsiadującym z kościołem cmentarzu. Udało mi się jedynie zrobić dwa czy trzy zdjęcia wnętrza kościoła, przez dziurę od klucza. Niestety nie udało mi się uniknąć na zdjęciach widoku metalowej kraty. Dobrze, że teren kościoła nie jest ogrodzony murem jak ten na granicy z Białorusią, albo zasiekami podłączonymi do prądu. Pewnie wtedy nie mógłbym napisać tego posta.
No dobrze.., nie będę się nad tym rozwodził - pisałem już o tym wiele razy.

Polska zabytki drewniane kościoły

Tradycyjnie na koniec kilka słów o architekturze, zaczerpniętych ze strony 

KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE 

"Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią na osi. Wieża od frontu osadzona na nawie. Zwieńczona ostrosłupowym hełmem blaszanym z kulą, krzyżem i chorągiewką z datą „1980”. Kruchty od frontu i boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów. Strop płaski. Chór muzyczny o prostej linii parapetu z organami autorstwa Wilhelma Sauera. Wystrój wnętrza neogotycki z 2 poł. XVIII w. Ołtarz główny barokowy. Kropielnica granitowa. Liczne wota. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, z bocznym aneksem i zwieńczona blaszanym dachem namiotowym. Ogrodzenie murowane z kamienia polnego."

x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.