czwartek, 18 stycznia 2024

Kudowa Zdrój - Pstrążna skansen.

Pstrążna rodzina Jansa
W pierwszej połowie XIX wieku, Jundrich Jansa, zakupił kawałek górskiego stoku w Pstrążnej, na którym zamierzał....

 postawić dom. Miejsce to potocznie nazywano Jansową Paleniną. W 1856 roku budowę domu ukończono i przeznaczono na warsztat kowalski, sklep kolonialny i mieszkanie. 

Historia rodziny Jansa Pstrążna
Interes Jansonowi dobrze prosperował, tak więc z upływem czasu jego gospodarstwo sukcesywnie się powiększało. Do nowo powstałego domu, dobudowano dwie piętrowe nadbudówki od strony południowej, potem stodołę i spichlerz. W miarę upływu czasu, Jansonowie z bogatych kmieci stali się chałupnikami i handlarzami. 

Kudowa Zdrój skansen w Pstrążnej

Rodzina ta egzystowała dostatnio w Prążnej przez prawie sto lat. Niestety w roku 1945, zdecydowali się opuścić Polskę i wyjechać do Czech, skąd w roku 1961 wyemigrowali do Niemiec. Z opisywanej rodziny, żyje obecnie syn Karla Jansy - Heinrich urodzony w roku 1948.

Fotografia prowincjonalna blog fotograficzny

Po opuszczeniu przez Jansów swego siedliska, po II Wojnie Światowej, dom zasiedlono trzema rodzinami, które mieszkały tam do końca lat siedemdziesiątych XX wieku.

Skanseny w Polsce Pstrążna
 W roku 1984, na terenie posiadłości Jansów utworzono Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Tak pokrótce wygląda historia tego obiektu. Skansen jest niewielki. Jest to zaledwie kilka zabudowań, jeden wiatrak i piękna kapliczka. Warto jednak będąc w Kudowie wybrać się do Pstrążnej i zobaczyć to bardzo ciekawe miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.