wtorek, 1 sierpnia 2023

Nowy Sącz kościół Piotra i Pawła.

 

Wszystkie kościoły znajdujące się na terenie skansenów mają tą pozytywną cechę, że zawsze....

... są otwarte - oczywiście w godzinach, kiedy i skansen jest otwarty dla zwiedzających. Oczywiście trzeba zapłacić za bilet wstępu do skansenu, ale to i tak taniej wychodzi, niżby prosić jakiegoś księdza żeby zechciał nam kościół otworzyć w celu jego zwiedzenia.

Pewnie i są tacy księża, że z ochotą otworzyli by turyście kościół w celu jego zwiedzenia, tylko że ich przy kościołach nie widać.  Najprościej byłoby, gdyby takie zabytkowe kościoły były w ciągu dnia otwarte dla wiernych na kilka godzin - jak to bywa z meczetami na Wschodzie. Meczety otwarte są przez całą dobę, i można nawet w nich w ostateczności dyskretnie przenocować.
Niby tak piętnowana niższa kultura religijna, a bardziej ucywilizowana i dostępna dla wszystkich potrzebujących. No cóż.., pycha dąży przed upadkiem. 

x

Na terenie Nowego Sącza, znajdują się trzy drewniane zabytkowe kościoły. Jeden z nich został posadowiony na terenie skansenu w latach 2003/04. Kościół został przeniesiony ze wsi Łososina Dolna i stanowi jedną z atrakcji tutejszego muzeum na wolnym powietrzu.


Skansen w Nowym Sączu, należy do  większych skansenów w Polsce. Położony jest  na przedmieściu, na  wschód  od centrum miasta. Najlepiej do niego dojechać kierując się na ulicę Lwowską i zatrzymać na parkingu Miasteczka Galicyjskiego. Owe miasteczko, to też swego rodzaju skansenem, ale przedstawiający nieco inną epokę historyczną. Jest to całkiem inny obiekt, położony po drugiej stronie niewielkiej rzeczki Łubinka.  Warto jest go też zwiedzić jako, gdyż zgromadzone w nim zabytkowe przedmioty są z bliżej nam znanej epoki międzywojennej.

x

x

Drewniany  kościół z Łososiny Dolnej, znajduje się w centrum skansenu. W letnie przedpołudnie panuje w nim miły chłód. Już od progu zostajemy zaskoczeni bogatym wystrojem tego kościoła. W kościele jest dość jasno, dzięki promieniom słońca wpadającym przez małe  okna, które nie są na szczęście witrażami. To, że jest sporo światła, uprzyjemnia mi fotografowanie.
Kościół został zbudowany w tym samym okresie w których powstała większość drewnianych kościołów spotykanych na naszej drodze. Jego rok budowy szacowany jest na rok 1739. Dziś jest to
przybytek sakralny p.w.Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
W czasie swego istnienia, budynek kościoła był kilkakrotnie remontowany, a w drugiej połowie XVIII wieku, dobudowano do kościoła wieżę. Ostatnie remonty przeprowadzone były w roku 1966, a potem na przełomie XX wieku.  

BUDOWA KOŚCIOŁA

Poniższy fragment pochodzi ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE

""Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Wieża czworoboczna konstrukcji słupowej od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Wokół świątyni częściowo oszalowane soboty. Wewnątrz nowe stropy, płaski w nawie i spłaszczone sklepienie kolebkowe w prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na czterech kolumnach o wybrzuszonym parapecie w części środkowej. Prospekt organowy 9 głosowy z ok. 1910 r., autorstwa Tomasza Falla. Podłoga z płyt kamiennych. Polichromia z 1966 r., wykonana według projektu Marii Ritter, wykonana przez Tadeusza i Zofię Knausów. Strop w prezbiterium z przedstawieniem w medalionie MB z Dzieciątkiem z budynkiem bazyliki św. Piotra w Rzymie i sylwetkami papieży i świętych. W nawie przedstawienie także w medalionie Chrystusa Frasobliwego w otoczeniu świętych. W prezbiterium na ścianie popiersia świętych. Uzupełniona polichromią patronową. Na chórze zachowały się ślady polichromii rokokowej z 2 poł. XVIII w. z wizerunkami aniołów. Ołtarz główny późnobarokowy z elementami ludowymi z poł. XVIII w. Ołtarze boczne w stylu późnobarokowym, dwa z poł. XVIII w. i dwa z XIX w. Ciekawostką są dwa polichromowane konfesjonały rokokowe z k. XVIII w., jeden męski, drugi żeński. Chrzcielnica z wapienia w kształcie kielicha z k. XVI w. pochodzi z kościoła z Cerekwi. Dwie kropielnice z kamienia. Stacje Drogi Krzyżowej w formie obrazów z k. XVIII w., pochodzące z kościoła w Tyliczu. Ława kolatorska z k. XIX w. Kopia figury Chrystusa na osiołku z 1 poł. XVI w. Skarbona drewniana z metalowymi okuciami z XIX w. Szczypce metalowe z XIX w. na ścianie wieży kościoła. Świątynia otoczona murem z kamienia z gontowym daszkiem. "

Dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.