poniedziałek, 22 maja 2023

Muszyna Złockie kościół z XIX w.

Złockie cerkiew widok z boku

Złockie, to miejscowość oddalona około  trzy kilometry na północ od Muszyny. Kiedyś była to całkiem odrębna wieś, dziś jest to jedna z dzielnic Muszyny. Na niewielkim ....

wzniesieniu terenu, stoi dawna drewniana cerkiew grekokatolicka. Obecnie świątynia od roku 1947, spełnia rolę kościoła katolickiego.

Cerkiew w Złockiem widok od wschodu
x
Drewniane cerkwie w Polsce Złockie
Kościół Narodzenia NMP powstał w latach 1867-72.  Od czasu jego powstania, budynek był kilkukrotnie remontowany. W roku 2007 cerkiew próbowano podpalić, ale próbę tą skutecznie udaremniono. Ciekawe czy incydent ten nie miał nic wspólnego z podpaleniem budki strażniczej pod pewną ambasadą w Warszawie?
Stare kościoły i cerkwie
x
Polskie kościoły drewniane

Cóż więcej mogę napisać o tym sakralnym przybytku, który jak zwykle był dla turystów czy wiernych  zamknięty. Może tylko to, że przy kościele jest parking, wokół rośnie kilka starych drzew i że ma to wszystko dla mnie takie znaczenie, jak widok auta stojącego na parkingu wartego milion złotych na które nie mogę sobie pozwolić. Myślę, że podobnego zdania było około dziesięć innych osób, które tego dnia wraz ze mną zwiedzały to miejsce.
Złockie Muszyna kościół NMP
x
Kościoły drewniane i cerkwie w Polsce
x
Wszyscy chodziliśmy wokół budynku, oglądaliśmy stare zardzewiałe zawiasy, solidne kłódki i szukaliśmy pogrzebanych bliskich na sąsiadującym z kościołem niewielkim cmentarzu. Oczywiście nikt się pochowanych przodków tu nie doszukał bo i skąd by mieli się tu znaleźć? Ze wzgórza jest ciekawy widok na pobliską Muszynę.

x

Trochę na koniec o architekturze prawem cytatu, ze strony Kościoły drewniane w Polsce 

 "Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Nietypowa stylowo, jeżeli chodzi o tradycyjne budownictwo łemkowskie. Trójdzielna, zbudowana na planie krzyża z drewna modrzewiowego. Ramiona boczne zamknięte prostokątnie. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej, o ścianach zwężająca się ku górze z pozorną izbicą. Nad nawą kopuła ośmioboczna. Dachy kryte blachą. Zwieńczone blaszanymi hełmami cebulastymi, ośmiobocznymi ze ślepymi latarniami. W nawie pozorna kopuła, pozostałe stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem wypukłym w części środkowej. Podłoga z desek drewnianych. Polichromia figuralno – ornamentalna z 1873 r. W prezbiterium na stropie Plafon ze sceną Wniebowstąpienia, autorstwa prawdopodobnie J. Bogdańskiego ucznia Jana Matejki. Ikonostas w stylu barokowym z 2 poł. XIX w., autorstwa Antoniego i Michała Bogdańskich. Dwa ołtarze boczne z XIX w. Ołtarz posoborowy z 1962 r. i chrzcielnica z 1963 r. Stacje Drogi Krzyżowej z 1980 r. autorstwa rzeźbiarza ludowego Józefa Kuczaja. Barokowy krucyfiks malowany z XVIII w. Liczne obrazy z okresu z XVII w. Dzwonnica drewniana z 1957 r. z trzema dzwonami. Zbudowana na planie prostokąta i kryta dachem czterospadowym. Wokół mur z kamienia polnego."

Jak zwykle ostatnie zdjęcie to mapka poglądowa.

x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.