Beskid Sądecki, to jeden z najpiękniejszych regionów południowej Polski. Szczególnie jego część położona w okolicach Piwnicznej, Muszyny i Żegiestowa. Każdemu turyście jest dana możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów, szczególnie, że pośród....
malowniczych górzystych terenów ciągną się tu trzy nitki infrastruktury transportowej. Obok siebie zgodnie biegną: droga wojewódzka numer 971, szlak kolejowy wiodący do Krynicy i wijąca się nieco poniżej rzeka Poprad.
Krajobrazy widziane z auta czy też z okien pociągu są wprost niesamowite. My poruszaliśmy się samochodem od strony Piwnicznej, a naszym głównym celem tego dnia była Krynica. Jednak po drodze zamierzaliśmy zobaczyć kilka innych ciekawych miejsc. Jednym z nich była Wierchomla Wielka, w której chciałem sfotografować stary drewniany kościół.
x
x
Zaraz przed maleńką stacyjką kolejową w Wierchomli, stanowiącą raczej przystanek dla podróżnych jest skrzyżowanie dróg. Można na nim zostawić auto i pójść zrobić kilka zdjęć budynku stacji. Jak będziemy mieli szczęście, to może uda nam się też sfotografować wjeżdżający na stację pociąg. Jeśli akurat nie trafimy na rozkład jazdy, to i tak niewielka strata, gdyż widok na Poprad i drogę od strony stacji jest niezapomniany.
Stacja kolejowa położona jest w odległości około trzech kilometrów od centrum wsi Wierchomla Wielka, tak więc należy nieco zboczyć z głównej drogi i jadąc wzdłuż napędzającej wody Popradu strugi Wierchomlanka dojechać do znajdującego się po lewej stronie drogi kościoła. Wypada tylko zaparkować auto na wciąż darmowym przykościelnym parkingu i można już ruszyć na poszukiwanie fotograficznych kadrów.
x
Kościół ten został wybudowany w 1821 roku i jest dawną cerkwią grekokatolicką, przejętą przez kościół katolicki po II wojnie Obok kościoła jest też niewielki czynny i zadbany cmentarz. Piastunem kościoła jest Święty Michał Archanioł, a obrzędy liturgiczne dla wiernych odprawiane są w nim codziennie. Kościół ujęty jest na liście zabytków architektury drewnianej o czym informują nas licznie spotykane po drodze tablice.
I ostatnie słowo na niedzielę o architekturze tego sakralnego przybytku - prawem cytatu ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE
"Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami, zwieńczonymi małymi kopułkami. Kruchta o frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z dwoma baniastymi wieżyczkami z latarniami. Wewnątrz stropy płaskie z fasetami. Chór muzyczny wsparty na dóch kolumnach z wystawką prostokątną w części środkowej. Polichromia w stylu barokowo – klasycystycznym na ścianach i stropach z motywami architektonicznymi i figuralnymi z 1928 r. Ikonostas z w stylu barokowym, bogato zdobiony 2 poł. XIX w. Ołtarz główny z XIX w. i dwa ołtarze boczne rokokowe z przeł. XVIII i XIX w. Ikony z XIX w. Dzwonnica murowana z XIX w. "
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.