niedziela, 9 kwietnia 2023

Kościół w Studzienicznej z 1843 roku.


Studzieniczna to mała acz dobrze znana wieś na Podlasiu, położona w malowniczym miejscu nad jeziorem w pobliżu Augustowa. Na półwyspie jeziora...

Studzienicznego, znajduje się drewniany kościół z XIX wieku oraz murowana kaplica, położona na samym cyplu półwyspu.


 Do wsi można dojechać samochodem, drogą krajową numer 16 z Augustowa, ale można także dopłynąć statkiem. My wybraliśmy niedzielny rejs z przystani w Augustowie. Statek płynie około jednej godziny i w tym czasie pokonuje dwie śluzy na jeziorach. Stanowi to ciekawe turystyczne doświadczenie, szczególnie dla młodych ludzi, którzy przez takie śluzy nigdy nie przepływali.  Po przycumowaniu, mamy godzinę na zwiedzenie wsi, kaplicy i drewnianego kościoła. Powrót do Augustowa oczywiście tą samą trasą wodną.

W niedzielne przedpołudnie oczywiści odprawiana byłą msza święta, więc trochę niezręcznie było pakować się z aparatem do wnętrza kościoła, ale moje fotograficzne doświadczenie popchnęło mnie do środka i w czasie zbierania na tacę, udało mi się dyskretnie zrobić jedno zdjęcie.

Obok kościoła, znajduje się drewniana dzwonnica oraz ołtarz i pomnik, zbudowane na cześć pobytu Jana Pawła II w tym miejscu w 1999 roku..

Kościół w Studzienicznej nie należy do starych, gdyż powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Jego wygląd zewnętrzny sprawia wrażenie dobrze utrzymanego.
Fundatorem budowy kościoła był pewien chłop o nazwisku Szymon Andruszkiewicz. Nie chce mi się w to wierzyć, ale  zostawmy te dywagacje. Kościół powstał na miejscu innego dawnego kościoła z 1786 roku, który uległ zniszczeniu.

Teraz trochę suchych danych o samej konstrukcji kościoła, zaczerpniętych ze strony Drewniane kościoły .


"Historia. Kościół p.w. MB Szkaplerznej z lat 1843 – 47. Zbudowany z fundacji chłopa Szymona Andruszkiewicza.
Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, mocno wydłużone, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Niewielka wieża nadbudowana nad nawą. Zwieńczona ośmiobocznym dachem namiotowym z ładnym krzyżem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Kruchta od frontu nawy. Wnętrze wyłożone boazerią, podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów. Stropy z wydatnymi fasetami w prezbiterium i nawie głównej, a bocznych płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem tralkowym o prostej linii. Organy autorstwa Adolfa Homana. Wystrój wnętrza jest dziełem ludowych artystów. Żyrandol z rogów jelenia. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Okazały krucyfiks w prezbiterium Dzwonnica drewniana z 1871 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym. Niedaleko murowana kaplica neorenesansowa p.w. Najświętszej MP z 1872 r. o kształci rotundy."

Na koniec oczywiście mapka, pokazująca to malownicze miejsce na Podlasiu.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.