sobota, 29 kwietnia 2023

Szczawnik kościół z 1841 r.

Cerkiew w Szczawniku

Szczawnik to ładna malownicza wieś, usytuowana  w dolinie potoku Szczawnik, który jest dopływem dużego Popradu. Wieś należy do gminy Muszyna i jest od niej oddalona około 5 kilometrów. Miejscowość niczym się nie wyróżnia spośród wielu innych turystycznych miejsc położonych w Beskidzie Sądeckim. Tak więc jak wszędzie..., 

są tu duże gospodarskie domy, przygotowane pod wynajem, trochę sklepów i kilka barów. Całość ustawiona jest pod turystykę tą letnią i zimową. We wsi znajduje się dawna zabytkowa drewniana cerkiew, która w 1947 roku została przejęta przez kościół katolicki.

Polskie kościoły drewniane

Świątynia powstała w 1841 roku, a jej patronem do dzisiejszego dnia jest Święty Dymitr. Zabytek ten jest ujęty w rejestrze zabytków województwa małopolskiego i leży na powszechnie wszystkim znanym szlaku architektury drewnianej. Ostatni remont tego zabytkowego budynku miał miejsce w 1965 roku. 

Zabytki Beskidu Sądeckiego
x
Szczawnik Fotografia prowincjonalna
x
Szczawnik wejście do cerkwi
Cóż można więcej napisać o tym kościele, poza tym, że jest ogrodzony,
że obok rośnie kilka starych drzew, i że był zamknięty na kłódkę? Każdy taki drewniany acz zamknięty kościół, jest jak stary samochód spotkany gdzieś na ulicy. Można obok niego przejść, popatrzeć i iść dalej swoją drogą. Żeby choćby przez chwilę móc pomarzyć, trzeba byłoby choćby do tego auta włożyć przez okno głowę, a najlepiej  zasiąść za kierownicą - nawet nim nie jadąc.  Inaczej to wszystko jest bez sensu.

   x
x
Szczawnik kościół katolicki

Jak zwykle na koniec, kilka zdań o architekturze tego zabytku zaczerpniętych ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE

"""Drewniana cerkiew jednonawowa, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna, typu północno – zachodnio łemkowski. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża kwadratowa konstrukcji słupowo – ramowej, o ścianach zwężających się ku górze, zwieńczona izbicą. Dzwon z 1707 r. Dachy łamane uskokowo, kryte blachą trzema wieżyczkami. Zwieńczone baniastymi hełmami blaszanymi z podwójnymi, pozornymi latarniami i kutymi krzyżami. Wewnątrz w nawie i prezbiterium pozorne sklepienia zwierciadlane. Polichromia figuralna i ornamentalna pochodzi z 1936 r. W nawie przedstawienie Chrztu Rusi w 988 r. z Włodzimierzem Wielkim, Sąd Ostateczny i Czterech Ewangelistów. Kompletny ikonostas późnobarokowy z przeł. XVIII i XIX w. Ołtarz główny klasycystyczny z 1 poł. XIX w. Dwa późnobarokowe ołtarze boczne z 1729 r. i k. XVIII w. Obrazy i ikony od XVII w. Świątynia otoczona niskim murkiem z kamienia.""


x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.