niedziela, 9 czerwca 2024

Ryszewko - kościół Św.Marii Magdaleny


Kościół w Ryszewku fotografia

Niedzielny poranek 28-ego maja 2023 roku. Bezpośrednio z pobliskiego Niestronna, trafiliśmy do niewielkiej wioski położonej w gminie Rogowo. Mowa o wsi Ryszewko, liczącej zaledwie...

 około stu mieszkańców, kilkadziesiąt domostw i uroczy drewniany kościółek p.w.Świętej Marii Magdaleny. Kościół znajduje się w samym centrum wsi, o ile można tak nazwać kilkanaście dorodnych drzew, skutecznie maskujących kościół, przykościelny plac ogrodzony drewnianym płotem z murowanymi ceglanymi słupkami. Wiele z tych dorodnych drzew to pomniki przyrody,  pamiętające zapewne czasy budowy kościoła. Pośród nich wyróżnia się dorodny dąb, o obwodzie ponad osiem metrów, jak i wiekowe lipy o nieco mniejszych rozmiarach bo ponad sześć metrów.

Polskie kościoły drewniane
x
Ryszewko wnętrze kościoła
Kiedy dojechaliśmy do wsi i zaparkowaliśmy samochód, akurat w tym czasie zbierali się wierni -  na mającą się rozpocząć niedzielną mszę świętą. Mogliśmy ten czas wykorzystać na zrobienie zdjęć wewnątrz kościoła. Na rozpoczęcie nabożeństwa czekali też ministrant i ksiądz proboszcz, stojąc na niewielkim podeście przed wejściem do zakrystii. Oczywiście ksiądz proboszcz  zauważywszy nas, nie omieszkał wypytać o cel przyjazdu. Zrobił to jednak z uśmiechem na ustach i tzw.przymrużeniem oka.
Ryszewko wnętrze kościoła
Napomknął też o historii powstania kościoła i podobnych obiektach znajdujących się w pobliskiej okolicy. Dziś niewiele z tego pamiętam, gdyż jeśli jednego dnia odwiedza się kilka lub kilkanaście takich obiektów sakralnych to wszystkie dane
giną w natłoku informacji. Na szczęście jest internet, są nasze zdjęcia wraz z danymi, i jeszcze w miarę niezła pamięć, która mimo upływu czasu pozwala odtworzyć i opisać tamte chwile. Bez tych dokumentów w postaci zdjęć, byłoby to niemożliwe.

Kujawy drewniane kościoły
x
Ryszewko wnętrze kościoła
x
Ryszewko organy w kościele
x
Co warto zwiedzić na Pałukach
x
Polskie kościoły drewniane
Gdy weszliśmy do kościoła, w środku zbierali się już okoliczni parafianie, część z nich siedziała już w ławkach. Oczywiście są widoczni na zdjęciach, nie dało się zrobić zdjęć inaczej. Wewnątrz kościół prezentuje się bardzo ciekawie. Jego ogólny wystrój charakteryzuje się stylem barokowym, typowym dla większości obiektów tego typu powstałych w XVIII wieku. Pięknie wygląda ołtarz główny jak i dwa duże ołtarze boczne.

Zdjęcia kościoła w Ryszewku
x
Jak podają źródła historyczne, kościół powstał w roku 1727, choć są też informacje o dacie jego budowy sygnowanej na rok 1788. Myślę, że ta druga data jest bardziej wiarygodna? Wiele tego typu  kościołów w tym regionie, powstało po roku 1740. Budynek kościoła od czasu jego powstania był kilkukrotnie remontowany, a w czasie wojny służył nawet jako magazyn zbożowy. Po zakończeniu II Wojny Światowej, kościół remontowano w roku 1955 i czterdzieści lat później w połowie  lat dziewięćdziesiątych.

Poniżej trochę danych o architekturze, zacytowanych ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE

"Kościół drewniany, jednonawowy o zrębowej konstrukcji. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wejście od frontu osłonięte daszkiem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę od frontu. Zwieńczoną hełmem gontowym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach o prostej linii parapetu z prospektem organowym z 1892 r. Belka tęczowa z krucyfiksem. ołtarz główny manierystyczny w formie tryptyku z 1 poł. XVII w., z późnogotycką rzeźbą NMP z p. XVI w. Ołtarze boczne z poł. XVIII w. Liczne rzeźby i obrazy z XVI – XIX w. Reszta wyposażenia barokowo – klasycystyczne: konfesjonał, ambona, chrzcielnica i ławy z poł. XIX w. Stacje Drogi Krzyżowej z 1920 r. Witraże w oknach z 1930 r. Okazała drewniana dzwonnica, konstrukcji słupowej z 1727 r. Zbudowana na planie prostokąta, kryta dachem czterospadowym z gontem. Dzwony z 1976 r. Plebania dworek z 1927 r., kostnica z 1911 r. i ogrodzenie z 1925 r. "

x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.