Drewniany kościół w Dąbiu, znajduje się w samym centrum wsi. Jest tam skrzyżowanie, a raczej rozwidlenie drogi z wybudowaną wysepką na której...
dumnie stoi figura Matki Boskiej ogrodzona solidnym płotkiem. Jest też tam sklep spożywczy, plac zabaw dla dzieci, kilkanaście domów i nowy brzydki betonowy kościół.
Trochę dalej po tej samej stronie drogi, stoi drewniany kościół okolony solidnym ceglanym murem, wspartym na kamiennym fundamencie. Stary kościół otoczony jest dorodnymi drzewami, które porastają teren przykościelny. Budynek kościoła jest w fatalnym stanie. Teren jest zamknięty, o czym informuje tablica umieszczona na metalowej bramie. Nie można tam wejść, można kościół podziwiać jedynie zza płotu, co nie jest takie łatwe.
x
x
Wokół panuje nieporządek, świadczący o tym, że los kościoła jest przesądzony. Obok stoi nowy kościół i pewnie tam idą wszelkie bieżące środki na jego utrzymanie. Wiadomo jak to jest, dach przecieka, ogrzewanie się nie sprawdza albo samochód się psuje. Wiele takich zabytkowych kościołów jest remontowanych przy współudziale różnych funduszy, ale czy w tym wypadku to ma sens?
Na koniec pytanie retoryczne, na co komu drugi kościół w tak małej wsi, kto będzie go utrzymywał i kto tu będzie zaglądał?? No cóż..., dywagacje być albo nie być zostawiam konserwatorom zabytków i tym, którzy dzielą naszymi pieniędzmi. Dąbie to ciekawe miejsce na szlaku drewnianej architektury sakralnej, warte odwiedzenia jeśli się jest przejazdem w pobliżu. Innym powodem może być wyłącznie to, że jest się zainteresowanym starym sakralnym budownictwem drewnianym. Polecam zwiedzenie tego miejsca jedynie pasjonatom architektury i fotografom lubiącym dokumentować takie perełki naszej narodowej kultury.
Zdjęcia z 21.05.2020 roku.
Poniżej - jak zwykle trochę informacji o architekturze, zaczerpniętej ze strony
Kościół p.w. Świętej Trójcy z lat 1789 – 1790. Zbudowany z fundacji rodziny Zagajewskich.
Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nie orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz wspólny dla prezbiterium i nawy strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu z prospektem organowym w stylu barokowym z k. XVIII w., autorstwa Jana Frejberta. Belka tęczowa z późnogotycką Grupą Ukrzyżowania z przeł. XV i XVI w. podłoga z desek drewnianych. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne rokokowo – klasycystyczne z k. XVIII w. Ambona późnobarokowa z k. XVIII w. Chrzcielnica z XIX w. Portrety pośmiertne rodziny Zagajewskich z przeł. XVIII i XIX w. Świątynia posiada kryptę pod prezbiterium. Dzwonnica metalowa z daszkiem dwuspadowymi i trzema dzwonami. Ogrodzenie z muru ceglanego z 1884 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.