wtorek, 16 lipca 2024

Kamieniec kościół z 1722-1724 r.

Kamieniecc kościół św.Jakuba

Niewiele ponad rok temu bo 7.07.2023 roku, wieś Kamieniec była trzecim punktem na naszej podróżniczej trasie prowadzącej  w kierunku....

 Puszczy Zielonka. Pierwszym odwiedzonym przez nas tego dnia miejscem był kościół w Pieraniu, następnym kościół w  Wylatowie i wreszcie opisany tu Kamieniec.

Figura św.Jakuba Apostoła w Kamieńcu

x

Drewniane rzeźby świętych

 Ciekawa jest stojąca przed kościołem drewniana rzeźba, przedstawiająca patrona kościoła Jakuba Apostoła Starszego.

Drewniane kościoły w Polsce
x
Fotografia prowincjonalna Kamieniec

x

Solidarność pomnik Jan Paweł II

 Nie mogło też zabraknąć rzeźby Jana Pawła II z trafnym motto umieszczonym na kamiennym cokole. Widać, że Tusk z Kaczyńskim wzięli sobie głęboko te słowa do serca - jakie to piękne nieprawdaż?

Kościół w Kamieńcu koło Gniezna
Kamieniec to mała wieś należąca do gminy Trzemeszno, położona zaledwie dwadzieścia kilometrów od Gniezna. Na miejscu byliśmy tuż po godzinie ósmej rano. Był piątkowy poranek, wspaniała pogoda, a przy kościele błoga cisza i spokój. Po drugiej strony ulicy w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajdują się zabudowania mieszkalne. Nie jest ich wiele wszak to niewielka wieś. Wokół panuje  porządek i jest czysto. Wzdłuż ulicy biegnie chodnik wyłożony kostką  brukową, a teren kościoła od ulicy oddziela metalowy płot wsparty na kamiennym fundamencie.
Kościoły drewniane Pałuki
Chciałem z marszu zrobić kilka zdjęć kościoła od strony ulicy ale wschodzące słońce prześwitujące między konarami drzew skutecznie mnie do tego zniechęcało. Kościół otaczały stare solidne drzewa, które uniemożliwiały mi ciekawe kadrowanie. Wiele z tych drzew do okazałe jesiony - pomniki przyrody.
Architektura drewniana w dawnej Polsce
Po wejściu na teren kościoła, pierwszym co rzuciło mi się w oczy, była obecność kobiety która sprzątała przykościelne alejki. Po przywitaniu, zamieniliśmy ze sobą kilka zdań i zajęliśmy się swoimi sprawami. Wcześniej zapytałem panią czy czasem nie ma kluczy od kościoła? Okazało się, że niestety klucze ma proboszcz.

x


 Jedyne zdjęcie wnętrza kościoła, przedstawiające barokowy ołtarz główny. Zdjęcie pobrane z sieci, a zrobione przez pana Roberta G.

 Prawdopodobnie ten kościół jest najbardziej fotogeniczny zimą, kiedy na drzewach nie ma zupełnie listowia.
Teraz trochę o historii tego kościoła, który powstał w latach 1722-1724. Inicjatorem budowy kościoła był Jan Cieński, zakonnik klasztoru w Trzemesznie. Pierwsza parafia na tym terenie została założona przez zakonników tego klasztoru. Kościół wewnątrz wystrojony jest w stylu barokowym, a elementy jego wystroju pochodzą z okresu XVII i XVIII wieku. Niestety nie było mi dane ukazanie urody kościoła i chyba już nigdy nie będzie dane - szkoda!

Przez trzy wieki swego istnienia kościół był kilka razy  modernizowany i remontowany, ostatnio w latach 1902, 1931, 1948 i 2002. W okresie międzywojennym parafia była letnią rezydencją Prymasa Polski.
Dawniej kościół ten funkcjonował p.w Narodzenia NMP, obecnie patronem jest Święty Jakub Starszy Apostoł. Ciekawostką jest to, że w czasie II Wojny Światowej, kościół ten służył jako magazyn.

x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.