Pałac hrabiego Trojanowskiego w Aleksandrowie Kujawskim, od lat jest jedną z wizytówek naszego miasta. Jest on małym fragmentem...
życia każdego mieszkańca Aleksandrowa Kujawskiego. Jak sięga moja pamięć, stoi w tym parku od zawsze. Dzięki temu, że zaraz po wojnie, czyli za czasów głębokiego PRL-u nie został przeznaczony na mieszkania komunalne - zdołał zachować swoją świetność do dziś.
Oczywiście żaden zabytek nie jest w stanie oprzeć się upływowi czasu i jego degradacyjnemu wpływowi na wygląd, nawet jeśli byłby z kamienia. Dlatego muszę kilka ciepłych słów skierować w stronę władz miasta, którym dobry stan tego obiektu leży na sercu.
x
Przez wiele lat, było tu Technikum Ogrodnicze i szkoła zawodowa o tym samym profilu. Po kilkunastu latach, w pobliżu dworku wybudowano nowy okazały budynek szkolny i nowy budynek internatu, ale niekiedy zajęcia lekcyjne odbywały się też wewnątrz pałacu.
Chciałbym coś więcej od siebie napisać o właścicielu pałacu, ale byłoby to tylko powielanie treści, które już dawno zostały upublicznione przez ludzi, którzy ten temat znają dogłębnie. Dynamitu tu nie wymyślę i nic na to nie poradzę. Po pierwsze, hrabia urodził się zbyt wcześnie, albo ja zbyt późno i nie zdążyliśmy się poznać. Po drugie nie wiem czy On, jako hrabia chciałby mnie znać?
x
Natomiast znam osobę, która o dawnych właścicielach majątku wie prawie wszystko i już dawno ta wiedza została opublikowana i upubliczniona. Tą osobą jest Pan Robert Stodolny, który historię Aleksandrowa Kujawskiego i tego regionu zna dogłębnie. Postaram się w skrócie streścić tekst z tabliczki informacyjnej, umieszczonej na terenie parku - obok pałacu czy też dworku. Kto chce, może kliknąć na poniższe zdjęcie, wtedy wyświetli się ono w dużym rozmiarze.
Edward hr.Mycielski-Trojanowski, urodził się w 1878, zmarł w 1954 roku. Podróżnik, pisarz, działacz społeczny i gospodarczy. W latach 1898-1945, właściciel dóbr Białe Błota i Trojanowo - obecnie Aleksandrów Kujawski. Zwiedził Europę i Afrykę płn. W latach 1902-1903 okrążył świat. Kilkakrotnie brał udział w safari, uwielbiał Egipt. W czasie I wojny światowej, przyczynił się do uwolnienia 68 polskich jeńców w Taszkiencie. Wspomnienia swe publikował, wydał także książkę opisującą swoje wyprawy. Wspierał finansowo i organizacyjnie lokalną społeczność. Dzięki niemu powstało w mieście wiele budynków użytecznych publicznie. Po roku 1945 został pozbawiony majątku i wszelkich dóbr przez panującą komunę. Zrezygnowany, pozbawiony majątku, upokorzony zamieszkał w Toruniu.
x
To nie wszystko na temat tej interesującej i bogatej mentalnie postaci. Zainteresowanych, odsyłam do wszelkich publikacji pana Roberta Stodolnego, a jest ich naprawdę dużo
Poniżej link do Wikipedii, gdzie znajdują się wszelkie odnośniki odsyłające do różnych publikacji dotyczących tej charakterystycznej i wielce zasłużonej dla naszego miasta postaci .
- Stodolny R., Edward hr. Mycielski – Trojanowski (1878 – 1954) – podróżnik, filantrop, działacz społeczny i gospodarczy, „Zapiski Kujawsko-Dobrzyńskie”, 2009.
- Stodolny R., Edward hr. Mycielski-Trojanowski (1878-1954), cz. 1 Dookoła świata, "Gazeta Aleksandrowska", 2010, nr 37.
- Stodolny R., Edward hr. Mycielski-Trojanowski (1878-1954), cz. 2 Willa z własnym stylem, "Gazeta Aleksandrowska", 2010, nr 38.
- Stodolny R., Edward hr. Mycielski-Trojanowski (1878-1954), cz. 3 Na ratunek rodakom, "Gazeta Aleksandrowska", 2010, nr 39.
- Stodolny R., Edward hr. Mycielski – Trojanowski (1878 – 1954) młodość, działalność, wypędzenie, [w:] tegoż, Od Aleksandrowa do Aleksandrowa Kujawskiego: studia i szkice historyczne, Iwonicz-Zdrój 2015, s. 213-237.
- Stodolny R., Trojanowski Edward (hr. Mycielski-Trojanowski) 1878-1954 podróżnik, działacz społeczny i gospodarczy, [w:] Aleksandrowski Słownik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.