sobota, 18 maja 2024

Zawidz Kościelny - kościół w ruinie.

Stary kościół w Zawidzu Kościelnym

Zawidz Kościelny, to duża wieś położona w odległości około piętnastu kilometrów od Sierpca. Wieś ma zabudowę małomiasteczkową, jest tu kilka ulic i ładny ryneczek czy też skwer stanowiący centrum wsi. Tuż przy rynku..,

 znajduje się kilka sklepów, budynek Ochotniczej Straży Pożarnej i dwa kościoły. Jeden z nich jest murowany, powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku, natomiast drugi, znajdujący się obecnie w fatalnym stanie to drewniany kościół p.w.Świętego Mikołaja zbudowany w roku 1742.

Zawidz Kościelny kościół

x

Architektura sakralna w Polsce

Stary budynek jest bardzo zniszczony, chyba nawet nie nadaje się do remontu. Umieszczona na nim tablica ostrzega o możliwości zawalania się konstrukcji. Kiedy go fotografuję, wydaje mi się, że bryła budynku jest przechylona i nie trzyma pionu. Prawdopodobnie kościół ten nie doczeka się nigdy renowacji. Jego stan obecny na to nie pozwala.

Ruiny kościoła Zawidz Kościelny

x

Zabytkowe kościoły w Polsce

Wszędzie widać ząb upływającego  czasu na drewnianych elementach konstrukcji. Kościół stoi pusty, gdyż wszystkie elementy jego wystroju przeniesiono już dawno  do nowego kościoła. Nie znam niestety planów co do dalszego losu tego budynku - szkoda. Coś musi być na rzeczy skoro jeszcze stoi? Być może trafi do jakiegoś skansenu, choć koszty jego remontu wydają się nieopłacalne. Gdyby już  zapadła decyzja o jego rozbiórce, to jeden dzień pracy operatora spychacza załatwiłby problem w całości. Z drugiej strony, gdyby nie było tego zabytku w Zawidzu, to czy ja bym tam trafił ze swoim aparatem?

Bloger Zawidz kościelny

Ciekawa jest też drewniana dzwonnica stojąca obok kościoła, zbudowana na planie czworokąta z cebulastą kopułą stanowiącą jej zwieńczenie. Nowy kościół, jak to wszystkie współczesne kościoły, architekturą nie powala na kolana.
Część wystroju trafiła do niego ze starego budynku, ale nikną one w dużej kubaturze. 

Polskie kościoły drewniane

Stary kościół powstał w Zawidzu Kościelnym w 1742 roku, choć źródła historyczne podają, że początki istnienia tutejszej parafii to końcowe lata XIV wieku. Pierwszy kościół powstał w pierwszej połowie XVI wieku, lecz o jego losach nic nie wiadomo. Na tym samym miejscu wzniesiono następną świątynię, działo się to na początku XVII  wieku. I tutaj też nic nie wiadomo co się stało z kościołem?

Obecny kościół jest trzecim budynkiem drewnianym, i na tym się pewnie zakończy? Zastąpił go murowany budynek, zbudowany z całkiem innych bardziej trwałych materiałów. Pewnie spokojnie wytrzyma kilka następnych wieków, ale czy wcześniej ludzie wiary nie  opuszczą murów swego  kościoła?
 Biorąc pod uwagę odbywającą się w ostatnich latach walkę z religią i wszelkimi jej symbolami - to sądzę, że walka ta będzie przegrana. 


    
x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.