Niestronno, to niewielka wieś położona około dziesięć kilometrów od Mogilna. Zabudowa wsi to typowa ulicówka, jest sporo domów rozmieszczonych wzdłuż głównej drogi no i sklep. Do Niestronna trafiliśmy w dniu, kiedy....
akurat odbywała się komunia święta dla dzieci i trwała msza związana z tą uroczystością. Nie bardzo miałem gdzie zaparkować samochód, musiałem go postawić na pierwszym lepszym miejscu - to jest prawie w przydrożnym rowie. Odczekaliśmy około dwudziestu minut i gdy już większość uczestników mszy opuściła kościół, udało nam się wykorzystać swoje pięć minut na fotografowanie.x
Kościół stoi przy samej ulicy, od której odgradza go niewysoki kamienno ceglany murek z elementami drewnianymi stanowiącymi przęsła. Wokół budynku zachowało się sporo starych drzew, które nieco skrywają świątynię.
x
x
x
Wnętrze kościoła powitało nas przyjemnym chłodem, mimo upalnego majowego dnia i faktu, iż jeszcze niedawno kościół był wypełniony wiernymi. Wystrój kościoła jest stonowany kolorystycznie z dominacją barw pastelowych. Uwagę przykuwają kopie obrazów w ołtarzach bocznych i w ołtarzu głównym. Ciekawy jest też chór muzyczny na piętrze i zabytkowe organy.
x
x
Według danych parafialnych umieszczonych na metalowej tablicy, parafia powstała już w XIV wieku i wtedy to prawdopodobnie powstał tu pierwszy kościół. Historia mówi, że pierwszy kościół uległ całkowitemu spaleniu. Czy wybudowano następną świątynię na miejscu tego spalonego - nic nie wiadomo?
Biorąc pod uwagę dość duży upływ czasu od roku 1335 do 1742, pierwszy powstały tu kościół mógł wytrzymać około dwieście lat, ale to wszystko to tylko czysta teoria. Inicjatorami budowy kościoła Świętego Michała Archanioła w Niestronnie byli biskupi gnieźnieńscy. W czasie swego istnienia, kościół był wielokrotnie remontowany i odnawiany. Zachowane dane historyczne wskazują na rok 1868, potem 1914 i wreszcie 1999.
Trochę danych na temat architektury budynku, prawem cytatu ze strony KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE
" Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski i od 1914 r. częściowe sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach, o prostej linii parapetu z 8 głosowymi organami Paula Voelknera z 1913 r. Podłoga drewniana. Belka tęczowa z krucyfiksem późnogotyckim z 1 poł. XVI w. Dekoracja malarska na stropie. Ołtarz główny manierystyczny z ok. 1630 r. Dwa ołtarze boczne w stylu regencji z 1 poł. XVIII w. Na ścianach kościoła droga krzyżowa i krucyfiks późnobarokowy z 2 poł. XVIII w. Kropielnica granitowa z XV w. W ogrodzeniu drewniana dzwonnica brama, konstrukcji słupowo – ramowej z okresu budowy kościoła. Zbudowana na rzucie kwadratu i zwieńczona dachem namiotowym z dachówką. Plebania z 1913 r. "
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.