sobota, 3 lutego 2024

Grążawy - drewniany kościół z 1752 roku.

 Fotografia prowincjonalna Grążawy

Jest sobota dziesiątego czerwca 2023 - samo południe i temperatura w cieniu około trzydziestu stopni. Gdy wjeżdżamy do wsi Grążawy znajdującej się około piętnastu kilometrów na wschód od Brodnicy, witają nas....

 schludne zabudowania wiejskie, umiejscowione  po obu stronach głównej ulicy wsi, która jest jednocześnie drogą wojewódzką numer 544. Administracyjnie wieś Grążawy należy do gminy Bartniczka i posiada około pół tysiąca mieszkańców. Moje pierwsze wrażenie sprawia, że wieś wydaje mi się większa niż jest w istocie.

Drewniany kościół w Grążawach

No i stało się, znów przegrałem pięć złotych w naszej turystycznej grze, polegającej na tym, że wygrywa ta osoba, która pierwsza dostrzeże z oddali kościelną wieżę. No cóż.., jest nas w aucie tylko dwoje, do tego mamy wspólne konto w banku, więc wygranemu pozostaje nieskrywana satysfakcja i ewentualne poklepanie po udzie przez przegranego.

Grążawy kościół z 1752 roku

Kościół p.w.Świętego Marcina z Tours z 1752 roku, znajduje się tuż przy drodze - po jej lewej stronie jadąc od Brodnicy. Przy kościele jest piękny parking wyłożony betonową kostką, i ku naszej radości jest wielkie drzewo, którego cień przysłania część parkingu. Oczywiście ustawiam auto pod drzewem i wychodzimy zrobić fotograficzną retrospekcję. Ku naszej uciesze zauważyliśmy, że kościół jest otwarty, więc pierwsze kroki kieruję ku wnętrzu w obawie, że ktoś nam go zamknie przed nosem.

Grążawy ambona kościoła

x

Grążawy historia kościoła

x

sabalasobolewski.blogspot.com Grążawy

x

Zabytki sakralne w Polsce Grążawy

x

Organy kościerlne Grążawy

x

Grążawy wnętrze kościoła

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Kościół posiada piękny wystrój a mój wzrok przykuwa główny ołtarz i piękna zielona ambona ustrojona złoceniami. Warte uwagi są też stare organy kościelne i ołtarze boczne. Czuć tu oddech historii i niewątpliwą ubogaconą duchowość. Kościół jest czyściutki i pięknie o tej porze dnia oświetlony przez wpadające przez okna promienie słońca. Wszystko połyskuje blaskiem, kolory emanują niesamowitymi barwami, no i ten przyjemny chłodek pozostały po czerwcowej nocy. Wszystko to sprawia, że nie chce się opuszczać tego miejsca. Niestety przed nami dalsza droga w kierunku następnej miejscowości z drewnianym kościołem wyznaczonej na naszej trasie.

Co warto zwiedzić Grążawy kościół

x

sabalasobolewski.blogspot.com

x

Polskie kościoły drewniane

Jak wieść gminna niesie a historia notuje, parafia w Grążawach powstała już w XIV wieku. Do jej założenia przyczynili się biskupi płoccy, którzy kierowali diecezją w skład której wchodziła wieś Grążawy. Ten podział terytorialny obowiązywał do roku 1818. W wyniku przekształceń terytorialnych w tymże roku Grążawy znalazły się w obrębie diecezji chełmińskiej, by w wyniku kolejnego podziału w roku 1992 znaleźć się w obrębie diecezji Toruńskiej.    

Blog fotograficzny fotografia prowincjonalna

Na koniec jak zwykle kilka zdań w temacie architektury, zaczerpniętych ze strony 

KOŚCIOŁY DREWNIANE W POLSCE

" Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Salowy, prezbiterium nie wyodrębnione z nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy z wejściem osłoniętym dwuspadowym daszkiem wspartym na dwóch słupach. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz płaski strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach, o prostej linii parapetu z prospektem organowym 8 głosowym autorstwa Franza Riederera. Ołtarz główny barokowy (z kościoła w dominikanów w Chełmie) z 1730 r. Dwa ołtarze boczne z k. XIX w. Ambona neobarokowa z poł. XIX w. Chrzcielnica późnobarokowa z k. XVIII w. Stacje drogi krzyżowej z 1928 r. Dzwonnica drewniana o konstrukcji słupowo – ramowej z 1795 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta namiotowym dachem z dachówką. "

x

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.