O tym zabytkowym drewnianym kościele, dowiedziałem się przypadkowo podczas rozmowy z pewną znajomą osobą, z którą rozmawiałem na temat skansenów i drewnianych kościołów. W pewnym momencie rozmowa....
zeszła na temat skansenu w Kłóbce. Mój rozmówca zapytał czy będąc w Kłóbce fotografowałem też znajdujący się tam drewniany kościół? Stwierdziłem, że nie, i byłem bardzo zdziwiony, gdyż będąc tam ostatnio w 2012 roku - żadnego drewnianego kościoła nie widziałem.
Mój rozmówca twierdził, że taki kościół tam jest i nawet opisywał jego wygląd. Tego samego dnia, postanowiłem tą informację sprawdzić i poszukać danych w internecie. Okazało się, że faktycznie, skansen w Kłóbce wzbogacił się ostatnimi laty o kilka obiektów, w tym o zabytkowy drewniany kościół.
Dwa miesiące później, korzystając z pięknej wrześniowej pogody (2023) postanowiłem zrobić sobie wycięczkę do Kłóbki i powiększyć fotograficzny zbiór drewnianych kościołów znajdujących się w mojej kolekcji. Pod skansenem byliśmy tuż przed jego otwarciem. Przekraczając bramę obiektu, za nami wkroczyły trzy wycieczkie szkolne z klas 3/4 i zrobiło się głośno. Na szczęście dzieciaki miały zorganizowane jakieś zajęcia grupowe w stylu lepienia z gliny i wybijania okolicznościowych monet w pobliskiej kuźni etc...
x
x
x
Niestety kościół był zamknięty. Musieliśmy odczekać pół godziny aż zbierze się kilkanaście osób chętnych do zobaczenia jego wnętrza. Pani przewodnik otworzyła drzwi kościoła, trochę o jego historii nam opowiedziała i mogliśmy zerknąć na jego wnętrze. Kościół jest malutki i raczej skromny w swym majestacie. Budynek został przeniesiony do skansenu w Kłóbce, ze wsi Brzeźno, znajdującej się w powiecie lipnowskim, w 2016/17 roku. Przy okazji jego przenosin, dokonano jego częściowego remontu i gruntownej konserwacji. Nie wiem na ile ingerowano w jego pierwotny wygląd, ale trochę go wizualnie odmłodzono.
x
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy i fundacji rodziny Rościszewskich ze wsi Brzeźno. Początkowo miał służyć jako kaplica. Z czasem dobudowano część nawy i rozbudowywano. Kolejnej rozbudowy kościoła dokonano w latach 1955-56, dobudowując kruchtę i kaplicę. Przenosząc kościół do Kłóbki, zrezygnowano z części jego dostawionych elementów, pozostawiając jego zasadniczą pierwotną kubaturę i kształt.
Na koniec kilka zdań na temat samej architektury zaczerpniętej ze strony
"Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie. Z boku nawy zakrystia. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną drewnianym hełmem baniastym. Dzwon z 1729 r. z ludwisarni Fryderyka Becka. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Belka tęczowa z krucyfiksem w stylu barokowym z przeł. XVIII i XIX w. Podłoga drewniana. Polichromia ludowa z wizerunkiem Marii Niepokalanej w obłokach na stropie. Faseta z ozdobnym fryzem z kartuszami. Ołtarz główny barokowy z 1 poł. XVIII w. Ołtarz boczny klasycystyczny z 1794 r. Ambona klasycystyczna pochodząca z kościoła w Ostrowitem. Pozostałe oryginalne wyposażenie przeniesione do nowego kościoła."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.