niedziela, 8 października 2023

Wylatowo kościół Piotra i Pawła.

Wylatowo to dość duża wieś, położona kilka kilometrów  na południe od Mogilna. Jest to pogranicze dwóch województw, czyli  województwa wielkopolskiego i kujawsko pomorskiego. Nie wiem czy to już są Pałuki czy jeszcze Kujawy ale....... to bez znaczenia. Swego czasu, wieś ta zasłynęła na całą Polskę i nie tylko, co o mało nie wywołało konfliktu zbrojnego między planetą Ziemia a całą Galaktyką - z przymrużeniem oka. 

Otóż na początku XXI wieku, zaczęły krążyć pogłoski, że na terenie Wylatowa na polach porosłych zbożem, zaczęły się pojawiać tajemnicze kręgi zbożowe. Kręgi te, miały bardzo geometryczne kształty i proporcje co miałoby świadczyć o tym, że stworzone zostały przez istoty pozaziemskie. Oprócz tego, występowały inne dziwne zjawiska jak: nagłe rozładowywanie się akumulatorów w maszynach i samochodach. Występowały też anomalie magnetyczne, co zostało potwierdzone przez ludzi zajmujących się tego typu zjawiskami. Niektórzy, gotowi byli przysiąc, że widzieli na niebie pojawiające się i znikające ogniste kule. Ze swej strony dla żartu dodam, że w tym samym czasie, jednej z mieszkanek wsi zginęła z parapetu okna pasztetowa, którą na chwilę na parapet odłożyła. :)

Tak czy owak, sensacyjne wiadomości związane z kosmitami jak szybko się pojawiły  - tak szybko ucichły. Są jednak ludzie, którzy do tej pory tym tematem się zajmują.  Dzięki tym  paranormalnym zjawiskom, wieś zasłynęła na całą Polskę prawie tak samo  jak Wąchock i jego sołtys. O tych wszystkich sensacjach dziś mało kto pamięta i niewiele po nich pozostało, można jednak znaleźć wzmianki o tym w internecie.

Rozpisałem się trochę nie na temat, wszak  ten wpis na blogu  ma dotyczyć zabytkowego  drewnianego kościoła, który znajduje się w Wylatowie - nie można go nie zauważyć. Jadąc drogą krajową numer 15 ze Strzelna w kierunku Gniezna musimy przejechać przez centrum wsi. Kościół stoi w bezpośrednim sąsiedztwie tej dość ruchliwej  drogi, na niewielkim sztucznie usypanym wzniesieniu.  Po drugiej stronie drogi jest prowizoryczny parking i budynek plebanii. Samochód można zostawić na parkingu, i zważając na duży ruch przejść na drugą stronę drogi.

Pokonując kilkanaście betonowych stopni zauważymy położony w cieniu starych drzew, niewielki przykościelny cmentarz.

x

W Wylatowie byliśmy tego roku (2023),  28-ego maja w niedzielę rano. Mieliśmy szczęście, że trafiliśmy tam akurat w czasie trwania mszy świętej, co umożliwiło nam dyskretne sfotografowanie wnętrza tego uroczego kościoła p.w.Piotra i Pawła.
Świątynia ta, została zbudowana w 1761 roku, kiedy to Wylatowo miało jeszcze prawa miejskie. Prawa te, zostały miasteczku odebrane w XIX wieku przez pruskich zaborców, którzy ten fakt motywowali niedostatecznym rozwojem miasta i okolicy.  Fundatorem budowy kościoła był Michał Kosmowski, opat klasztoru w Trzemesznie.

x

x

Budynek świątyni, został zbudowany jako trójnawowa bazylika o wystroju wnętrza w stylu barokowo-rokokowym.  W Polsce zachowało się niewiele tego typu drewnianych budowli. W kościele zachowały się trzy rzeźby późnogotyckie, zabytkowe organy oraz dwa stare obrazy z XIX wieku.

x

x

Po dyskretnym  wyjściu z kościoła, spaceruję jeszcze kilka minut po przykościelnym cmentarzu i robię kilka zdjęć. Urok tego dnia i dobiegający z kościoła śpiew wiernych, trochę zakłóca hałas przejeżdżających w pobliżu   samochodów. Mimo to, ogólnie czujemy się świetnie, bo mieliśmy sporo szczęścia, a dzień zapowiada się upalny i słoneczny. Przed nami jeszcze kilka innych miejscowości, w których znajdują się drewniane kościoły. Następny jest Parlin, odległy o kilkanaście kilometrów od Wylatowa. Musimy się spieszyć, być może uda nam się tam dojechać zanim zakończy się msza święta.  

x

2 komentarze:

Skomentuj, wyraź opinię - można anonimowo.